Kolumbus Kris sai alguse 1987.aastal koosseisus Rein Joasoo (trummid), Aivar Oja (kitarr), Jaanus Raudkats (bass), Avo Ulvik (klahvpillid) ja Urmas Vare (laul). Bänd  oli küll uus, kuid mängijad ei olnud enam päris rohelised, kõigil oli sealjataga  juba vähemalt 10 aastat muusikukarjääri. Aastaid oli gastroleeritud mööda Venemaad Gunnar Grapsi, Tõnis Mägi jt. bändidega ja erinevates koosseisudes varemgi  koos mängitud. Esimene tõsisem esinemine toimus 1987.a. Tartu Levimuusikapäevadel ja sealt  edasi kõigil Eesti suurematel rockiüritustel. Neid oli palju ja publikust puudust  ei tuntud – toimus “Laulev Revolutsioon” ja rahvas armastas koos käia. Reisiti ka Leedus, Ukrainas ja Lätis. Lindistati lugusid Raadiomajas ja Linnahalli stuudios.

    

1988.a. lõpupoole tekkis bändi Ulviku ja Joasoo asemele noor lootustandev trummar Ardo Põder. Bändi stiil muutus mõnevõrra metalsemaks. Sel ajal läks majanduslik olukord Eestis raskeks ja muusikaelu vaibus sootuks. Samas hakkasid avanema piirid läände ja 1989.a. kevadel toimus esimene Soome reis. Algul oli asi veidi kaootiline, kuid järgmisel aastal võttis meid  oma hõlma alla Blues Brothers OY – agentuur Tamperest. Nende organiseerimisel sai Soome risti-põiki läbi sõidetud ja tõelist muusikabisnessi õpitud. Nalja sai kõvasti. Selle koosseisuga lasti Soomes välja singel “Midnight Special/Take me Down” ja Eestis vinüülplaat “Kolumbus Kris”. Laulusõnad muutusid inglisekeelseteks ja suurema jao esinemiskavast moodustas bluusiklassika.

1990.aaasta lõpus vahetus jälle koosseis – trumme asus taguma Andres Oja. Selle seltskonnaga tehti 1991.a. kevadel üks meeldejäävamaid reise – Austin, Texas, 3 nädalat bluesi.  Sama aasta suvel sattus Kolumbus mingi kultuurivahetuse käigus Rootsi ja leidis kohe muusikamanagerist sõbra. Nii hakatigi lisaks Soomele ka Rootsis esinemas käima. Lisaks klubidele ja pubidele tehti muusikat ka Rootsi vanglates – seal sai mängida nädalaalguse päevadel, mis muidu niisama passides oleksid möödunud. Rootsis avastati ka Kolumbus Krisi potentsiaal motomeeste bändina. Mõned korrad käisime ka Taanis, Leedus ja Moskvas. Ei saa jätta mainimata, et kõik need reisid elas meiega koos läbi tolleaege Kolumbus Krisi manager Paul Pihlak.

1994.a.tuli välja CD “If You Don`t Like” – üks esimesi CD-plaate Eestis. 90-ndate keskpaiku hakkas pubi- ja klubielu ka Eestis ilmet võtma. Algul Eeslitall ja Krahli-teatri baar, siis juba Cafe Amigo, Guitar Safari jt. Kolumbus Kris kui välismaal väljaõppe saanud bänd võeti muidugi kohe esinejate nimekirja ning läks töötegemiseks. Toimusid ka lõbusad festivalid – Rocksummer, Beach Party…

1996.a. ilmus CD “Under Cover” tolleaegse Kolumbuse põhilugudega, lisaks paar eestikeelset – “Beibe jää seisma” ja “Eriline Kaabakas”.

   

1997.a. käis Kolumbus Kris kui Eesti Harley-klubi bänd esinemas Rootsis Super-Rally`l, see on Euroopa suurim Harley-Davidsoni kokkutulek igal aastal erinevas riigis. Tol aastal Rootsis oli osavõtjaid umbes 15000. Ja siis muudkui esineti ja esineti, põhiliselt Eestis, aga vahelduva eduga ka naaberriikides – motoüritused, klubid, pubid, aga ka Saku Suurhallis Whitesnake soojendusbändina.

   

2005.a. ilmutati CD “See on voodoo”, esimene eestkeelne Kolumbuse plaat. Lood lindistati 2004.a. ja miksiti Hannu Leideni stuudios Helsingis. Samal ajal valmistas Hannu juures oma uut plaati ette legendaarne Hanoi Rocks. Üleüldise vennastumise käigus juhtus nii, et Michael Monroe ja Andy McCoy mängisid külalisartistidena mõnedes lugudes kaasa – see oli lahe!

2007.a. bändi 21.sünnipäeva puhul tuli välja 3CD kogumikalbum vanade lugudega aastatest 1987-94. Osa neist üldse esimest korda plaadil, teised varem ilmunud kassettidel ja vinüülidel.

Ilmunud artikleid:

Kolumbus Kris mängis Moskvas suursaadikule bluusi – ÕL 10.06.2000

Kolumbus Kris peab täna sünnipäeva Eric Claptoni kontserdil – ÕL 05.04.2001

Kolumbus Kris mängib Rootsis tsiklimeestele -SL Õhtuleht 07.06.2001 

Kolumbus Kris Rootsi narkokontrollis – SL Õhtuleht 11.06.2001 

Ameerika autod ja tsiklid kolisid rokimöirete saatel talvekorterisse – Õhtuleht 08.11.2005

Kolumbus Kris hullas seksinukuga – Nelli Teataja 24.10.2005

Eesti keelne plaat oli ühiskondlik tellimus – Päevaleht 07.10.2005

Aivar Oja juubelikontserdil näeb kitarriparaadi – Postimees 16.05.2006 

Kolumbus Krisi rokkiv sünnipäev – Just! 21.04.2008

Eesti oma Blues Brothers – Õhtuleht 02.09.2008

Kolumbus Kris – The Best Little Boogie Band from Estonia

Mainio vieras naapurista

Guitar Jamborree

Video: “La Grange”


Video: “Let`s Work Together”


Video: “Bad To The Bone”


Video: “Jälle teel”

 

Video: “Suured rattad”

video:  “Kooliansambel”

video: “Disko”

 

video: “Välismaa mees” 1987